Jak wiecie staram się zdrowo żyć. Podkreślam – staram, bo bywa różnie. Zbyt wiele pokus czyha wokół mnie. Niestety.
Ale mam pełną świadomość, że jestem tym co jem. Że młodsza i piękniejsza już nie będę, dlatego staram się drobnymi nawykami pomagać mojemu organizmowi w regeneracji, kiedy troszkę kulinarnie nagrzeszę ;) Zalety wody z cytryną doskonale już znacie, ocet jabłkowy o działaniu odchudzającym zapewne też, więc czas na kolejny zdrowy nawyk.
Podobno im ciemniejsze warzywo, tym zdrowsze i silniejsze działanie antynowotworowe. Jednym z dobrych nawyków, o jakim słyszałam już wielokrotnie, jest picie soku z buraków.
Ale od razu się przyznaję: próbowałam i nie daję rady wypić czystego soku z buraków, dlatego mieszam go z innymi owocami i warzywami.
Najczęściej świeżo wyciśnięty sok z buraków piję z sokiem z jabłek, gruszek czy marchwi. I od razu dodam, że mam łatwiej, bo w domu posiadam wyciskarkę wolnoobrotową, która w każdy sobotni poranek wykonuje za mnie prawie całą robotę.
Sok z buraka to znikoma ilość kalorii, niewielki koszt, a pomoc przy niektórych dolegliwościach może okazać się znacząca. Sprawdźcie, ile ma zalet!
10 powodów, dla których warto pić sok z buraka:
- buraki odkwaszają organizm, dzięki właściwościom zasadotwórczym,
- są naturalnym źródłem żelaza – wspomagają wytwarzanie czerwonych krwinek, czyli pomagają w walce z anemią (niedokrwistością),
- dzięki sporej zawartości błonnika, buraki wspomagają i regulują trawienie,
- obniżają ciśnienie tętnicze, co wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka zawału serca czy udaru mózgu,
- działają oczyszczająco, przyspieszając wydalanie toksyn z organizmu i wspomagając pracę jelit, wątroby i nerek,
- są bogatym źródłem antyoksydantów, które pomagają w walce ze szkodliwymi wolnymi rodnikami, dzięki czemu opóźniają przedwczesne procesy starzenia,
- zawarta w burakach luteina chroni nasze oczy i poprawia jakość widzenia,
- zmniejszają stany zapalne w organizmie,
- zawierają sporą ilość naturalnego kwasu foliowego, który reguluje rozwój i funkcjonowanie komórek,
- zawarte w burakach azotany zwiększają wydolność fizyczną organizmu.
Soku z buraka nie powinny pić osoby z niedociśnieniem i cukrzycy (mają mało kalorii, ale wysoki indeks glikemiczny). Zdecydowanie łatwiej przyswoić sok z innymi warzywami i owocami i tak wam polecam picie soku z buraka. Opcja prostsza i szybsza to zakup gotowych soków z krótkim terminem przydatności do spożycia, np. soki Cymes mają w swojej ofercie sok buraczany z dodatkiem jabłek. Gorąco polecam picie soku z buraka, na pewno nie zaszkodzi, a pomoże – dla zdrowia i urody!